Ráj přírody/Natural paradise

by

Toužíte po odpočinku? Máte chuť načerpat energii z přírody? Láká Vás procházka v přírodě a nemáte třeba čas jezdit daleko? Pokud jste z Prahy nebo máte možnost si udělat výlet do Prahy, doporučuji Vám navštívit Dendrologickou zahradu v Průhonicích nebo Průhonický park. Pro rodiny s dětmi ideální.

DSC_7155

Již při vstupu do parků máte pocit, že jste spjati s přírodou a Vaše duše jásá. To, že jste ve městě, Vám v tu chvíli přijde jako vtip. Před vstupem do parků si můžete zakoupit občerstvení, ale lepší je si sebou zabalit třeba piknikový koš a udělat si pohodu kdekoliv na dece. Parky nabízejí možnost různých tras s různě dlouhými procházkami. Po cestě se můžete kochat pohledy na rybníky, jezírka a potoky a Vaše děti mohou kolem Vás uhánět třeba na kole či kolečkových bruslích. Dendrologická zahrada je  vybavena i velikým dětským hřištěm.

40DD3CCF-6A83-467B-8C2B-FB1B8B6B54BD

Pokud máte rádi barvy a rádi fotíte, tak jako já, v těchto parcích se budete cítit jako ve svém živlu 🙂 Nádherné barvy přírody a květin, které se každý měsíc mění podle toho, co zrovna v jakém období kvete, Vás uhranou svoji krásou. Budete odcházet plně nabiti energií z přírody a jejich barev. Doporučuji.

IMG_1361

Are you looking for relaxation? Do you want to draw energy from nature? Attracts you walk in nature and do not need much time to ride? If you are in Prague or you can make a trip to Prague, I recommend you to visit Dendrological garden in Průhonice and Průhonice Park. For families with children ideal.

451AF42E-1576-4506-B1B6-8B0D398F7F92

At the entrance to the park you feel like you’re connected with nature and your soul rejoices. The fact that you’re in, you come in here for a while as a joke. Before entering the park, you can buy snacks, but better is to have them pack in a picnic basket and to make the peace anywhere on the blanket. The parks offer the possibility of different routes with different long walks. Along the way, you can enjoy views of ponds, lakes and streams, your kids can  be scudding around on a bike or roller skating. Dendrological garden is equipped with a great playground.

IMG_0006

If you love the colors and love taking pictures, as I do, you will feel in their element 🙂 Beautiful colors of nature and flowers every month varies depending on what is the blooming period. Flowers will jinx you with their beauty. You will leave fully charged power of nature and its colors. I recommend.

IMG_0002

FullSizeRender

IMG_0800

IMG_0762

IMG_0755

2

No Comments Yet.

What do you think?

Your email address will not be published. Required fields are marked *